Fábry

Hana Fábry

hanaKandidátka č.11 na listine SZ vo voľbách do Európskeho parlamentu

Hana Fábry (v rodnom liste Anna Fábryová) pracuje v spravodajskej produkcii Slovenskej televízie. Štátnou skúškou ukončila štúdium ruského jazyka, absolvovala prestížne gymnázium na Metodovej ulici v Bratislave a výberovú jazykovú základnú školu, tiež v Bratislave.

Od ukončenia gymnázia v roku 1983 do roku 1995 pracovala v školstve a po roku 1989 aj v súkromnej sfére ako voľnočasová pedagogická pracovníčka. Od roku 1996 až do súčasnosti pracuje v mediálnej sfére. Je dlhoročnou novinárkou a publicistkou, o.i. napríklad občianskeho denníka Changenet.sk a feministického časopisu Aspekt. Ako šéfredaktorka viedla prvý politicko-spoločenský mesačník (nielen) pre gejov a lesby na Slovensku Atribút, je tvorkyňou a šéfredaktorkou webu Lesba.sk, spolutvorkyňou portálu Diskriminacia.sk, členkou Národnej skupiny európskej kampane Za rozmanitosť! Proti diskriminácii a zároveň členkou poroty jej Novinárskej ceny.

Hlavnou náplňou pracovného i osobného života Hany Fábry je od roku 1992 aktivistické a politické pôsobenie v občianskom sektore slovenskej spoločnosti, zacielené predovšetkým na oblasť ľudských a občianskych práv – a to predovšetkým neheterosexuálnych ľudí.

Od roku 1992 do roku 2000 sa v neheterosexuálnej komunite venovala predovšetkým vnútrokomunitnej práci, a hoci v nej prostredníctvom rôznych projektov pokračuje až dodnes, dôraz od roku 2000 kladie predovšetkým na politické pôsobenie v oblasti ochrany práv neheterosexuálnych ľudí a tvorby politík, smerujúcich k odstráneniu ich inštitucionálnej a spoločenskej diskriminácie a homofóbie. Aktívne sa zasadzuje a verejne vystupuje v prospech úplného ľudského a občianskeho zrovnoprávnenia sexuálnych menšín s majoritnou spoločnosťou.

Hana Fábry je zakladateľkou a dodnes štatutárnou zástupkyňou, aktivistkou, projektovou autorkou a manažérkou, a samozrejme, „tvárou” Prvého lesbického združenia Museion (1994); je spoluzakladateľkou neformálnej Iniciatívy Inakosť (2000) a iniciátorkou, autorkou i realizátorkou mnohých ľudskoprávnych projektov zameraných na podporu práv a nediskrimináciu neheterosexuálnych ľudí, vrátane celoslovenskej petičnej kampane na podporu prijatia zákona o životnom partnerstve osôb rovnakého pohlavia.

Vo svojom (minimálnom) voľnom čase sa venuje svojim blízkym ľuďom, cielenému leňošeniu, donedávna psíkovi, teraz kocúrikovi, izbovým kvetom a prírode, sledovaniu a porovnávaniu domáceho i zahraničného spravodajstva rozmanitých mediálnych zdrojov, knihám, relaxačnej a pozitivistickej literatúre a cvičeniam (taiči, erobik), dokumentárnym filmom, fotografii a kvalitnej americkej a českej filmovej komercii.

Články Hany Fábry na tomto blogu

Blogy Hany Fábry:

Blog Hany Fábry na portáli Diskriminacia.sk Zobraziť články…
Hana Fábry na občianskom serveri Changenet.sk Zobraziť články…
Hana Fábry píše a fotí pre feministický web Aspekt.sk Zobraziť články…
Hana Fábry na SME: Zobraziť články…

2 responses to “Fábry

  1. Ked som mala 8 rokov, Hana Fabry zalozila Prve lesbicke zdruzenie Museion. Bolo to v roku 1994. Ked som sa po prvykrat odhodlala do googlu napisat slovo “lesba” vyskocila:) z neho Hana Fabry, jej praca a publicistika vdaka ktorej som zvladla svoj coming out s usmevom, ale aj s nastvatim na stav nasej spolocnosti v otazke prav neheterosexualnych ludi.
    Ked som na katedre zurnalistiky v Bratislave riesila diskriminaciu na zaklade mojej sexualnej orientacie (zo strany pedagogov/iciek), bola to Hana Fabry, ktora mi pomohla a ktora ma nasmerovala k hodnotam obcianskej spolocnosti a k realnemu aktivizmu.

    Vdaka Hani, drzim palce! Si ta spravna volba!:)

    Romana Schlesinger,
    Queer Leaders Forum

  2. Spätné upozornenie: Queer Leaders Forum odporúča voliť Hanu Fábry za europoslankyňu « Myslím európsky, volím zelených

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s